Audyt Wewnętrzny

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych

Usługa audytu wewnętrznego kierowana jest przede wszystkim do jednostek sektora finansów publicznych. Skuteczne zabezpieczenie jednostek z tego sektora i minimalizacja jej kosztów polega na dokładnym przeanalizowaniu sposobu jej funkcjonowania oraz wyszukaniu i podziale pewnych zagrożeń. Audyt wewnętrzny to proces skupiony na ocenie ryzyka operacyjnego, z jego dokładnym udokumentowaniem i przedstawieniem postępowania wyjaśniającego.  Audytor wewnętrzny przedstawia protokół zdarzenia z szacunkową wyceną strat i sposobu ich pokrycia. Wszystkie protokoły należy katalogować w celu sporządzenia sprawozdania na temat zagrożeń operacyjnych jednostki i skutecznych sposobów ograniczenia ich negatywnych skutków.

Najczęściej podczas audytu wewnętrznego jednostki udaje się wyszukać:

  • nieodpowiednie przeprowadzenie rozliczeń pieniężnych (zarówno w elektronicznym systemie obsługi rachunku bankowego i przy obrocie kasowym),

  • straty wynikające z procesu obsługi interesantów i petentów danej jednostki,

  • straty wynikające z błędnie działających systemów informatycznych (systemu informatycznego wewnątrz jednostki i poprzez działania hakerów),

  • uszkodzenie wyposażenia technicznego przeznaczonego do właściwej pracy jednostki,

  • niszczenie aktywów jednostki poprzez czynniki losowe i działanie środowiska naturalnego,

  • oszustwa pracowników, podmiotów zewnętrznych, dewastacje i kradzieże.

Audyt jest realizowany zgodnie z zapisami Ustawy o finansach publicznych, Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 września 2015 roku
w sprawie audytu wewnętrznego oraz informacji o pracy i wynikach tego audytu w oparciu o zapisy Kodeksu Etyki oraz Międzynarodowych Standardów Praktyki Zawodowej Audytu Wewnętrznego.

Za cały proces audytu wewnętrznego w jednostce sektora finansów publicznych odpowiada audytor wewnętrzny legitymujący się doświadczeniem zawodowym w danej kategorii funkcjonowania jednostki.

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych.

Podstawę prawną dla działalności audytu wewnętrznego w sektorze finansów publicznych stanowi Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, zgodnie z którą do prowadzenia audytu wewnętrznego zobowiązane są instytucje takie jak: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, urzędy wojewódzkie, ministerstwa, izby skarbowe, izby celne, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowy Fundusz Zdrowia, państwowe jednostki budżetowe oraz samodzielne zakłady opieki zdrowotnej założone przez jednostki samorządu terytorialnego, publiczne uczelnie i agencje wykonawcze wraz z państwowymi funduszami celowymi, jeśli planowane przychody lub koszty przekraczają kwotę określoną w ustawie. Ponadto, audyt wewnętrzny jest obowiązkowy w jednostkach samorządu terytorialnego, gdy dochody i przychody lub wydatki i rozchody przekraczają określoną kwotę, a także w innych jednostkach sektora finansów publicznych, jeśli ich kierownicy uzasadnią potrzebę jego przeprowadzenia.

W ramach audytu wewnętrznego zapewniamy:

  • wsparcie i doradztwo podczas organizacji audytu wewnętrznego – ocena, usprawnianie, opracowanie regulaminów,

  • pomoc w stworzeniu strategicznego planu funkcjonowania audytu wewnętrznego,

  • wsparcie w tworzeniu i poprawianiu sposobu działania i metodyki audytu wewnętrznego,

  • stała pomoc od wewnętrznego audytora firmy,

  • analizę i ocenę systemów kontroli wewnętrznej oraz zarządzania ryzykiem,
  • doradztwo w zakresie zgodności z przepisami prawa oraz najlepszymi praktykami branżowymi,
  • wsparcie w przygotowaniu do audytów zewnętrznych oraz weryfikacji działań poprawczych,
  • przeprowadzanie niezależnych badań specjalnych w celu zidentyfikowania potencjalnych oszustw lub nieprawidłowości,
  • doradztwo w implementacji i utrzymaniu standardów międzynarodowych, takich jak ISO czy NIS2.

Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie o Finansach Publicznych audyt wewnętrzny jest działalnością niezależną i obiektywną, której cel to wspieranie kierownika jednostki w realizacji celów i zadań poprzez systematyczną ocenę kontroli zarządczej oraz czynności doradcze. Ocena, o której mowa powyżej, dotyczy w szczególności adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej w dziale administracji rządowej lub jednostce. Ustawa precyzuje, jakie jednostki zobowiązane są do prowadzenia audytu wewnętrznego.

Proponujemy pomoc przy organizowaniu audytu wewnętrznego, skupiającego się na ocenie realizacji celów i zadań, kontroli zarządczej, przeprowadzeniu czynności doradczych, co w efekcie przyczynia się do poprawy działania każdej jednostki sektora finansów publicznych. Zawsze dbamy o przeprowadzenie audytu profesjonalnie, zgodnie z aktualnymi przepisami, dopasowując się do indywidualnych celów i zadań jednostki.